מה הקשר בין ריצה ללימודי פיזיקה? הטור של פליקס פיסרבסקי

גילוי נאות א': הכותב הוא מאמן טריאתלון מוסמך, בין היתר, ומנהל קבוצת אנדיור.

גילוי נאות ב': הכותב הוא מורה מוסמך לפיזיקה, בין היתר, ומחנך כיתת מצוינות.

בהרבה מתחומי החיים שלנו אנחנו נמצאים בתחרות. מקצוע נחשב, שכר גבוה, תוצאות במרוצים וציונים במבחנים הם חלק מזה. התחרות הזאת מכניסה הרבה סטרס לחיינו ולעתים אנחנו מחפשים קיצורי דרך כדי להגיע לתוצאות או לחילופין מוותרים מהר או שלא מנסים בכלל. 

ברגע שהמיקוד הוא בתוצאה, אנחנו נכנסים לתחום שבו לא תמיד יש לנו שליטה עליו. תנאי תחרות, קושי המבחן, מזג האוויר, מצב בריאותי זמני וכו' יכולים להשפיע על התוצאה. ואם התוצאה לא עומדת בציפיות שלנו ובעיקר בציפיות שאנחנו חושבים שיש לסביבתנו, הדרך לסטרס, ויתור ופרישה קצרה מאוד.

ואיך זה קשור למצוינות? מצוינות היא דרך ולא תוצאה. היא יכולה להביא להצטיינות ביחס לאחרים, אך היא בעיקר מובילה אותנו להצלחה אישית הנמדדת ביחס להתקדמות שלנו.

כדי להצליח בכל תחום, נדרש תהליך ארוך שבו נשקיע בשיפור המיומנות שלנו בו, תוך דגש על רמת ביצוע התואמת את היכולת שלנו. קשה לדרוש משחקן כדורסל בגובה 1.60 מטר לחסום שחקן אחר בגובה 2.10 מטר. לא כולנו מתאמנים לאולימפיאדה, ולא כולנו נהיה ביל גייטס או איינשטיין, אבל המצוינות שלנו תתבטא בתהליך השיפור ובביצוע מיטבי.

כמאמן אני שמח כשהמתאמנים שלי מגיעים לתוצאות, אך יותר אני שמח כשתהליך השיפור הוא מובנה ויש מיקוד בביצוע נכון ולא בקיצורי דרך.

כמורה אני שמח כשתלמידי מגיעים לתוצאות גבוהות, אך לא על חשבון תהליך הלמידה ורכישת מיומנויות.

כשתלמידים מגיעים ללימודי פיזיקה הם בדרך כלל חושבים שהם יודעים ללמוד, אך לרוב זה למידה לקראת מבחן, שבעצם מהווה קיצור דרך, שלא תמיד מצליח. ואז הם מקבלים ציון שהם לא רגילים, במקרה הטוב, או נכשלים במקרה פחות טוב. לוקח זמן להפנים שזה תהליך וצריך לשפר את מיומנויות הלמידה שלהם. מי שמפנים ומשפר מגיע לתוצאות גבוהות, ומי שלא, מחפש סיבות חיצוניות ואז או שמתוסכל או שפורש מהמקצוע.

בספורט זה קורה כשהמתאמן משווה את תוצאותיו לחבריו או למה שהוא ציפה מעצמו בלי להתחשב בתנאים הסביבתיים, כגון כמה זמן פנוי יש לו להשקיע, עבודה, משפחה, שינה, תזונה וכו'. וברגע שאין עמידה בציפיות, אין הפנמה שיש תהליך שיפור ואין מיקוד בשיפור הביצועים, הדרך לפרישה או לתסכול קצרה.

מי שמבין שיש תהליך לעבור ואין קיצורי דרך, ומשקיע בביצוע, יגיע גם לתוצאות גבוהות בהתאם לרמה אליה התאמן.

הגדרת תהליך נכון ומיקוד בביצוע ורכישת מיומנויות יובילו בהכרח לתוצאות טובות מאוד, עם הרבה פחות סטרס ופגיעה גופנית ונפשית.