פליקס פיסרבסקי בסדרת כתבות על שיטת וים הוף והשימושים שלה בחיים בכלל ולמתאמנים בפרט

פליקס "מתקלח"

אנחנו חיים בתקופה מודרנית שיש בה לא מעט יתרונות, אך גם לא מעט חסרונות הפוגעים בבריאות הגוף והנפש שלנו. הסביבה שבה אנו חיים מגינה עלינו אך גם גורמת לנו לאבד מיומנויות גופניות ומנטליות חשובות. אנחנו אוכלים מזון מעובד, גירויים רבים מדי מפריעים לנו לישון, אנחנו פעילים פחות פיזית, נמצאים בסטרס רב בגלל צורת החיים/העבודה המודרנית וגם רוב הזמן מה ששומר על חום גופנו זה לא מערכות הגוף שלנו אלא בגדים ומזגנים. רוב הזמן אנחנו לא פעילים פיזית והפעילות הגופנית אינה חלק מחיינו. הגוף לומד ומתאים את עצמו למצב החדש על ידי ניוון יכולות שהיו לנו בעבר וישנן אצל אנשים פעילים. כשאנחנו חולים או כשכואב לנו משהו, הפתרון הראשון הוא תרופות. בדרך זו אנחנו פוגעים במערכת החיסונית שלנו. 

גוף האדם הוא מערכת מופלאה שאם מפעילים אותה על פי הנחיות היצרן, היא עובדת מצוין. לאורך תקופה ארוכה גופנו ומוחנו ידעו לטפל באתגרים פיזיים וסביבתיים. אנשים חיו ופעלו גם באזורים חמים מאוד וגם באזורים קרים מאוד. אנשים ידעו לשרוד באזורים חמים ללא הרבה מים ובאזורים קרים מאוד ללא ציוד הישרדות תקני. 

הם ידעו להשתמש בנשימה שלהם. זהו הבסיס לשיטת Wim Hof. שיטה זו עומדת על שלושה עמודים מרכזיים, הקשורים זה בזה: 

  1. תרגילי נשימה.
  2. אימון לריכוז ולמיקוד.
  3. חשיפה מדורגת לקור.

מחקרים מדעיים בתחומי הפיזיולוגיה אוששו את היכולת של השיטה להשפיע על המערכת החיסונית ולשפר את תפקודי הגוף בהתמודדות עם החיים המודרניים וגם עם הפעילות האתגרית – מבחינת העומס ומבחינת הסביבה שבה היא מבוצעת.

מי שמכיר אותי יודע שאני מתרגל מקלחות קרות גם בחורף כבר מספר שנים וגם בקבוצתנו, אנדיור, אנחנו מיישמים אימונים נשימה וריכוז עם השפעה מאוד חיובית על המתאמנים. לאחרונה סיימתי קורס בסיסי וקורס קלאסי של השיטה שסידר לי את ההבנה טוב יותר ואני מיישם אותה גם עלי וגם על המתאמנים שלי (עדיין לא את החלק של המקלחות הקרות…) תוך התאמות לאימוני סבולת כגון ריצה ועוד. בסדרת כתבות זו אנסה להציג את ההיבטים הפיזיולוגיים והמנטליים של השיטה וגם להראות את השימוש בהם באימוני האישיים והקבוצתיים.