בניגוד לסברות של רצים רבים, הכאבים שמלווים אותנו בדרך כלל אחרי אימונים קשים, אינם נובעים מרמות גבוהות של חומציות (חומצות חלב) בשרירים. מעבר לזה, כל חומצות החלב שאנו מייצרים באימון עצים או תחרות, נעלמות מהגוף תוך מספר שעות ובעצם הכאבים הללו נקראים Delayed onset muscle soreness (D.O.M.S) או בשפתנו, "כאבים מאוחרים". חשוב לדעת, שכאבים אלו נגרמים בעיקר מעבודה אקצנטרית הגורמת לקרעים מיקרוסקופיים בשרירים ובהמשך לדלקתיות. כל התהליך הזה לוקח יום – יומיים (נזק לשריר, דלקתיות וכאבים) עד שהוא מגיע לשיא, וההשפעות יכולות להימשך עד 5 ימים (!!). הטיפול בכאביD.O.M.S  הוא לתת לשריר זמן להחלים.כיצד נמנעים מתופעה זו, או מאיצים את ההחלמה? ראשית, הקפידו על חימום איכותי, בפרט לקראת אימונים עצימים או תחרויות וכמובן ביצוע שחרור לאחר פעילות עצימה, שיאפשר להמשיך את מחזוריות הדם בעצימות נמוכה מבלי להזיק לשרירים. לאחר האימון, דאגו לא לבצע אימונים עצימים נוספים, אלא אימוני שחרור שלא מעמיסים על הגוף – קרוס טריינינג כגון : אופניים, שחייה וכו'. כמובן ששילוב תזונה נכונה הכרחי להתאוששות מיטבית כדוגמת משקאות ספורט המכילים פחמימות וחלבונים אשר נקלטים במהרה בסיום האימון. בימים שלאחר הפעילות- קרח היא הדרך הטובה ביותר כדי מנוע את הדלקתיות (אמבטיית קרח). כמו כן, ניתן לשלב שרוולי לחץ אשר מגבירים את זרימת הדם, או במקרים קשים יותר עיסוי חזק ואיכותי (ראו הוזהרתם-זה כואב!) עם משחות המכילות חומרים אנטי דלקתיים. בכל מקרה, מתיחות לא יעזרו יותר מידי ואם בכל זאת החלטתם להימתח, עשו זאת בעדינות יתרה וברגע שמרגישים כאבים קיצוניים-הפסיקו.

ואם בהתאוששות עסקינן, אספר לכם קצת על הדרכים שלי להתאושש מאימונים עצימים: ראשית, מיד לאחר אימון קשה אני ממשיך שתייה איזוטונית (כמובן שגם במהלך האימון עצמו), זאת על מנת להחזיר פחמימות ומלחים בצורה המהירה ביותר. בדרכי הביתה אני צורך משהו מתוק (מיץ ממותק כמו הלימונדה בבן שמן, קולה, שוקולד) כדי להחזיר סוכרים ו"להקפיץ" אותי חזרה לחיים.

בבית, נשאלת השאלה שרבים שואלים אותי..מה קודם? להתקלח? לאכול? קרח? גרבי לחץ? אז אני אפרט את סדר הדברים שעובד טוב אצלי: ראשון – אוכל (ארוחה מאוזנת, דגש כמובן על נושא החלבון) גם אם כולי מלוכלך ומיוזע, אחר כך מקלחת (בשלב זה ניתן לעשות גם קצת אמבטיית קרח במידה ורוצים). מנסה לנוח ולנמנם משהו כמו שעה (קצת להגביר את הפרשת הורמון הגדילה), ניתן לשים את גרבי הלחץ למי שאוהב ועושה לו טוב (אני לא חסיד גדול..) ולאחר מכן, שוב אוכל, הפעם מיני ארוחה (חטיף התאוששות, סנדוויץ' קטן, יוגורט) ובהמשך היום לקראת הערב אני יכול לעשות לעצמי קצת עיסוי לשרירים הכואבים (אם יש אימון נוסף באותו יום אז העיסוי יבוא אחריו).

חשוב מאוד לזכור שמה שעושה טוב לאחד יכול להיות פחות אפקטיבי לאחר ולכן עשו הרבה ניסוי וטעייה וראו מה עושה לכם הכי טוב ומה מאושש אתכם בצורה המהירה והיעילה ביותר. ולסיכום, הצלחה והישגיות מרבית באימונים מתחילה בדאגה לדברים הקטנים שמאפשרים לנו לסחוט עוד קצת מעצמנו באימון (ועדיין להישאר בריאים). אז הקפידו על הדברים הקטנים ומיד תרגישו שינוי ברגליים ובסופו של דבר השינוי יתבטא גם על השעון בשער הסיום : )

טל בר דוד, מאמן – אנדיור