רן שילון, מאמנה הראשי באנדיור, מדבר הפעם בסרטון על בדיקה ארגומטרית (בעברית: מבחן מאמץ), בדיקה המבוצעת במכונים רבים בארץ תמורת תשלום, ומבצעים אותה באופן לקוי. הבדיקה הנכונה היא בדיקה ללא חיזוי הדופק המקסימלי באמצעות נוסחה (הגיל-220) אלא על ידי הבאת הנבדק לדופק מקסימלי או קרוב אליו באמצעות ריצה או רכיבה. הבדיקה החלקית לא מנבאת שום דבר, ובאה רק לתת אישור שהנבדק עבר בדיקה ארגומטרית ויש לו אישור בכתב על כך. בדיקה ארגומטרית אמיתית מביאה את הנבדק לקצה היכולת שלו במטרה לבדוק את תפקוד הלב, וזאת בכדי שהנבדק יוכל להתאמן ולהביא עצמו לקצה היכולת הגופנית, קרי, לדופק מקסימלי. (אין זה מבטיח שהנבדק מוגן, שכן יש גורמים מתערבים נוספים לתפקוד תקין של הלב).

עוד על בדיקה ארגומטרית -מבחן מאמץ

בדיקה זו הינה בדיקה רפואית שמטרתה לחשוף את הלב למאמץ גופני גובה מאד באמצעות רכיבה על אופניים או ריצה על מסילה. הנבדק מגיע לדופק הלב המקסימלי שלו או קרוב לכך, מה שמעיד על קצה היכולת הגופנית של הנבדק. בדיקה זו יכולת להצביע האם קיים נזק לשריר הלב למרות שיש גורמים נוספים המשפיעים על תפקוד הלב כגון: תורשה, מוצא, גיל ומין שהם גורמי סיכון בלתי נשלטים. גורמי סיכון נשלטים: לחץ נפשי, הרגלי תזונה, הרגלי עישון, סביבת מגורים וכמובן פעילות גופנית.

הבדיקה הינה לא פולשנית כאשר הנבדק מחובר למכשיר א.ק.ג (בעברית רשמת לב חשמלית), שמתעדת את הפעילות החשמלית של הלב באמצעות גרף שמודפס על סרט נייר. ניתוח הא.ק.ג במנוחה ובמאמץ מספק מידע פיזיולוגי על מצב הלב, וכן להצביע האם קיימת בעיה כלשהי בלב כגון הפרעות קצב או אוטם בשריר הלב (התקף לב), ולכן חשוב מאד לבצע בדיקה מלאה ולא חלקית המתבססת על הנוסחה של גיל-220 בכדי לנבא את הדופק המקסימלי.

רן שילון ממליץ לבצע מבחן מאמץ לא רק בשביל הכיסוי הביטוי של הספורטאי אלא בכדי לדעת שהלב תקין, וניתן לבצע פעילות גופנית ללא חשש.