כימות הכושר האירובי זו משימה לא פשוטה, אשר דורשת גישה למעבדת פיזיולוגית הכושר. חוקרים מהאוניברסיטה הנורבגית למדע וטכנולוגיה בטרונדהיים, פיתחו אמצעי מדהים שמעריך כושר אירובי – " גיל הכושר " ותפקוד הגוף מבחינה פיזית, יחסית לאופן שהוא צריך לתפקד , בהסתמך על הגיל.

החוקרים בדקו כמעט 5,000 נורבגים בין הגילאים 20 ו -90 , תוך שימוש במעבדות ניידות. הם לקחו כעשרות מדידות , כולל גובה, מדד מסת גוף, קצב לב במנוחה , HDL ורמות כולסטרול כללי . כל נבדק גם מילא שאלון אורח חיים. לבסוף, כל מתנדב רץ עד לנקודת אפיסת הכוחות שלו, על הליכון כדי לאתר במדויק את צריכת החמצן המרבית ( VO2 max ) , או האופן שבו מספק הגוף חמצן לתאים. מחקרים הוכיחו קשר הדוק בין  VO2 max לתוחלת חיים, גם בקרב קשישים או אנשים בעלי עודף משקל. במילים אחרות, VO2 max יכול להצביע על גיל הכושר.

כדי להבין כיצד להעריך VO2 max ללא הליכון , המדענים סרקו את התוצאות כדי לקבוע אילו נתונים היו שימושיים ביותר. הצפייה הייתה שהבדיקות הפיזיות המפרכות ביותר יניבו את התוצאות הכי אמינות . אך החוקרים מצאו כי דרושות רק חמש מדידות לאלגוריתם- היקף המותניים ; קצב לב במנוחה ; תדירות ועצמה של פעילות גופנית , גיל , ומין – ויתאפשר חיזוי ה VO2 max  , עם דיוק ראוי לציון , זאת על פי מחקרם , שפורסם בכתב העת לרפואה ומדע בספורט ואימון . החוקרים ערכו את הנתונים בטבלאות, לפי VO2 max  הרצוי לאדם בריא בכל הגילאים מ 20 עד 90, ויצרו פרמטרים ספציפיים ל"גיל הכושר". הרעיון הוא די פשוט, מסביר אולריק ויסלוף ,מנהל מרכז KG Jebsen של פעילות גופנית ברפואה, באוניברסיטה הנורבגית, והמחבר הראשי של המחקר. " גבר או אישה בני 70 שיש להם ספיגת חמצן מרבית של בני 20 הם בעלי כושר של בני 20 ", הוא אומר . הוא ראה רק את השילוב הזה במהלך המחקר שלו .

החוקרים השתמשו בכל הנתונים הללו ליצירת מחשבון מקוון http://www.ntnu.edu/cerg/vo2max  המאפשר לאנשים לקבוע VO2 max  מבלי ללכת למעבדה. כל מה שנדרש זה מדידת המותניים וקצב הלב במנוחה. כדי לקבוע את זה, שבו במנוחה במשך 10 דקות , ובדקו את הדופק, סיפרו במשך 30 שניות, הכפילו את המספר וזהו קצב הלב במנוחה. חברו  את המספרים האלה , יחד עם גיל , מין ותדירות ועצמת הפעילות הגופנית, למחשבון, וקבלו את גיל הכושר שלכם.

למרבה המזל, שלא כמו הגיל הכרונולוגי, גיל הכושר יכול להימחק, אומר ד"ר ויסלוף. עשו אימונים לעיתים קרובות יותר, או בעצימות גבוהה יותר וגיל הכושר ישתנה ". גיל כושר של נעורים , הוא אומר, " הוא המנבא הטוב ביותר לבריאות הנוכחית והעתידית. "

אז מהו גיל הכושר שלכם?

תרגום המאמר What’s Your ‘Fitness Age’? מאת GRETCHEN REYNOLDS