ביצועים אתלטיים משתפרים כאשר ישנים יותר כמות השינה של ספורטאים הינה בעלת השפעה רבה על ביצועי ספורט. שרי מאה, ממעבדות המחקר להפרעות שינה בסטנפורד, עקבה אחר דפוסי שינה וביצועים אתלטיים של ספורטאי סטנפורד במשך שנים. המחקר שלה מוכיח כי שינה מרובה יותר, מובילה לביצועים טובים יותר בספורט לכל סוגי הספורטאים.במחקר שכתבה ופורסם בשנת 2009, עקבה אחר קבוצת טניסאיות מאוניברסיטת סטנפורד, למשך חמישה שבועות כשהן השתדלו לישון 10 שעות שינה בכל לילה. אלו שהגדילו את שעות השינה רצו ספרינטים מהר והיכו מדויק יותר במשחק הטניס. במחקרים קודמים, מצאה שרי מאה שכאשר שחייני סטנפורד (גברים ונשים) ישנו יותר, במשך מספר שבועות, השתפרו הביצועים, מצב הרוח וערנותם וכך גם בקבוצת הכדורסל של הגברים..

המחקר של מאה הוא אחד המאמרים הראשונים הבוחנים את ההשפעה של תוספת שעות שינה על ביצועים אתלטיים וטוען ששינה הינה גורם משמעותי בהשגת ביצועים אתלטיים מרביים.

הדבר חשוב במיוחד עבור ספורטאים מקצועיים וקבוצות המכללות, שלהם לוח זמנים עמוס ונוסעים לעיתים קרובות למשחקים ותחרויות. ספורטאים יכולים בקלות להפחית את שעות השינה שלהם. לחוסר שינה, או לשינה מועטה, יש השפעה שלילית על ביצועי ספורט, כמו גם על התפקוד הקוגניטיבי, מצב הרוח וזמן התגובה. כדי להימנע מהשפעות אלו, ספורטאים צריכים להעניק לשינה עדיפות גבוהה/עליונה בדיוק כפי שהם מעניקים לאימונים ולאכילה נכונה.

לדברי מאה, ספורטאים רבים קבעו שיאים אישיים חדשים ושברו שיאים של שנים במהלך השתתפותם במחקרים אלה. בהתבסס על מחקריה, רבים ממאמני סטנפורד ביצעו שינויים בלוח הזמנים של האימונים והנסיעות, כדי לענות על הצורך של הספורטאים ביותר שינה. מחקר זה עזר להבין את השפעתה הניכרת של השינה על הביצועים והתוצאות.

מדוע שינה מרובה משפרת ביצועי ספורט ? חוקרים משערים כי שינה עמוקה מסייעת לשפר ביצועים אתלטיים, משום שבזמן זה משתחרר הורמון גדילה. הורמון הגדילה מעורר את בניית השריר ושיקומו, בניית העצם ושריפת שומן ומסייע לספורטאים להתאושש. מחקרים מראים כי מחסור בשינה מאט את שחרורו של הורמון הגדילה. השינה חשובה גם לצורך למידת מיומנות חדשה, לכן היא קריטית עבור ספורטאים מסוימים.

כמה שעות שינה אנחנו צריכים? מחקרים מראים שמחסור בכמות של 20 שעות שינה, יכול להוביל להשפעה שלילית על ביצועי ספורט, בעיקר בספורט מיומנות וכוח. המומחים ממליצים לישון 7-9 שעות שינה בלילה, למבוגרים, ו – 9-10 שעות למתבגרים ובני נוער. אם אתם נרדמים בתוך 20 דקות ומתעוררים ללא שעון, אתם כנראה מקבלים כמות נכונה של שינה. אם אתם נרדמים ברגע שאתם נכנסים למיטה ותמיד צריכים שעון מעורר, אתם כנראה במצב של מחסור שינה.

החדשות הטובות עבור ספורטאים חובבנים, הן שלילה אחד ללא שינה אינו בהכרח יוביל להשפעה שלילית על הביצועים. אז, אל תדאגו אם אתם מתהפכים במיטה בלילה שלפני תחרות גדולה. לילה אחד ללא שינה, לא סביר שיפגע בביצועים.

כיצד להשתמש בשינה כדי לשפר ביצועי ספורט • תנו עדיפות לשינה בתקופת האימונים. • הגדילו את זמן השינה מספר שבועות לפני תחרות גדולה. • לכו לישון והתעוררו באותן שעות בכל יום. • אם ישנה אפשרות, תנוחו במהלך היום אם אתם לא מצליחים לקבל מספיק שינה בלילה.

תרגום המאמר Athletes and Sleep מאת Elizabeth Quinn